Yageo CFR-50JB-52-2R4
CFR-50JB-52-2R4 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-2R4
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-2R4.pdf
Availability of CFR-50JB-52-2R4
QUANTITY
CFR-50JB-52-2R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-2R4
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-2R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-2R4
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-2R4 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-2R4 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-2R4
IC REG LDO 3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4A 14 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MCU SECURE ID datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 5% 400VDC datasheet.pdf