Yageo CFR-50JB-52-360R
CFR-50JB-52-360R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-360R
Brief Description
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-360R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-360R
QUANTITY
CFR-50JB-52-360R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-360R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-360R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-360R
Related LinksCFR-50JB, CFR-50JB-52-360R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-360R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-360R
LED AMBER T1 RIGHT ANGLE 5V PCB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T10 7.52" datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
DIP CABLE 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf