Yageo CFR-50JB-52-5M1
CFR-50JB-52-5M1 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-5M1
Brief Description
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-5M1.pdf
Availability of CFR-50JB-52-5M1
QUANTITY
CFR-50JB-52-5M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-5M1
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-5M1
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-5M1
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-5M1 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-5M1 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-5M1
FIXED IND 2.2MH 420MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 5.2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 39POS .3MM 2" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf