Yageo CFR-50JB-52-91R
CFR-50JB-52-91R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-91R
Brief Description
RES 91 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-91R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-91R
QUANTITY
CFR-50JB-52-91R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-91R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-91R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-91R
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-91R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-91R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-91R
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 6.6A TO-220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
15A GFCIMANUAL50'14/1547 SPRSFWY datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf