| Internal Part Number | EIS-CG0603MLA-5.5ME | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | ChipGuard® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 6.4V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 8V | |
| Varistor Voltage (Max) | 9.6V | |
| Current - Surge | 30A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 4VAC | |
| Maximum DC Volts | 5.5VDC | |