C&K Components CG102J11S105HQF
CG102J11S105HQF picture photo
Mfg. Part Number
CG102J11S105HQF
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
CG102J11S105HQF.pdf
Availability of CG102J11S105HQF
QUANTITY
CG102J11S105HQF Order Process
Ship out your order
Specifications of CG102J11S105HQF
Internal Part NumberEIS-CG102J11S105HQF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesCG
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingO I
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.80mm x 13.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG102J11S105HQF
Related LinksCG102J1, CG102J11S105HQF Datasheet, C&K Components Distributor
CG102J11S105HQF Details Description
Related parts for CG102J11S105HQF
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE GENERAL MASKING 144MMX55M datasheet.pdf
HEADER 44POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 10W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 11A 400V datasheet.pdf