Littelfuse CG2470LS
CG2470LS picture photo
Mfg. Part Number
CG2470LS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 470V 20KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
CG2470LS.pdf
Availability of CG2470LS
QUANTITY
CG2470LS Order Process
Ship out your order
Specifications of CG2470LS
Internal Part NumberEIS-CG2470LS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG2
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)470V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseAxial Cylinder, Radial SMT Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG2470LS
Related LinksCG24, CG2470LS Datasheet, Littelfuse Distributor
CG2470LS Details Description
Related parts for CG2470LS
CABLE D-SUB - AFM25B/AE25G/X datasheet.pdf
RELAY SSR AC 25A 480VAC PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A PG11 datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.025 100' datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 20 datasheet.pdf