Littelfuse CG2800LTR
CG2800LTR picture photo
Mfg. Part Number
CG2800LTR
Brief Description
GDT 800V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
CG2800LTR.pdf
Availability of CG2800LTR
QUANTITY
CG2800LTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CG2800LTR
Internal Part NumberEIS-CG2800LTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCG2
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)800V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG2800LTR
Related LinksCG28, CG2800LTR Datasheet, Littelfuse Distributor
CG2800LTR Details Description
Related parts for CG2800LTR
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP FOR TERMINALS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 339MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP datasheet.pdf
20V PNP SILICON LOW SATURATION SWITCHING TRANSISTOR IC datasheet.pdf