Cornell Dubilier Electronics CG452U050V4C
CG452U050V4C picture photo
Mfg. Part Number
CG452U050V4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4500UF 50V SCREW
Datasheet Download
CG452U050V4C.pdf
Availability of CG452U050V4C
QUANTITY
CG452U050V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CG452U050V4C
Internal Part NumberEIS-CG452U050V4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCG
PackagingBulk
Capacitance4500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG452U050V4C
Related LinksCG452U, CG452U050V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CG452U050V4C Details Description
Related parts for CG452U050V4C
FIXED IND 330NH 300MA 1.4 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL6256A datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE INDUST 12A 400V CLASS GG datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf