Littelfuse CG5250MS
CG5250MS picture photo
Mfg. Part Number
CG5250MS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 250V 5KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
CG5250MS.pdf
Availability of CG5250MS
QUANTITY
CG5250MS Order Process
Ship out your order
Specifications of CG5250MS
Internal Part NumberEIS-CG5250MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG5
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)250V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD Cylinder Square End
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG5250MS
Related LinksCG52, CG5250MS Datasheet, Littelfuse Distributor
CG5250MS Details Description
Related parts for CG5250MS
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FLEXSTRIP JUMPER .100 5COND datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PLUG HORIZ WIRE TRAP 508MM 11C datasheet.pdf