Cornell Dubilier Electronics CG852U025V4C
CG852U025V4C picture photo
Mfg. Part Number
CG852U025V4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 8500UF 25V SCREW
Datasheet Download
CG852U025V4C.pdf
Availability of CG852U025V4C
QUANTITY
CG852U025V4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CG852U025V4C
Internal Part NumberEIS-CG852U025V4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCG
PackagingBulk
Capacitance8500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG852U025V4C
Related LinksCG852U, CG852U025V4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CG852U025V4C Details Description
Related parts for CG852U025V4C
FILTER LINE 100UH 3A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-UMAX datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.670" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO U.FL 250MW 200KBPS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf