Littelfuse CG90MSTR
CG90MSTR picture photo
Mfg. Part Number
CG90MSTR
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 90V 20KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
CG90MSTR.pdf
Availability of CG90MSTR
QUANTITY
CG90MSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CG90MSTR
Internal Part NumberEIS-CG90MSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)90V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD Cylinder Square End
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG90MSTR
Related LinksCG90, CG90MSTR Datasheet, Littelfuse Distributor
CG90MSTR Details Description
Related parts for CG90MSTR
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE F R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED LIGHT PIPE GREEN FLEX 6.5" datasheet.pdf