TDK Corporation CGA1A2X7R1C151K030BA
CGA1A2X7R1C151K030BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA1A2X7R1C151K030BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0201
Datasheet Download
CGA1A2X7R1C151K030BA.pdf
Availability of CGA1A2X7R1C151K030BA
QUANTITY
CGA1A2X7R1C151K030BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA1A2X7R1C151K030BA
Internal Part NumberEIS-CGA1A2X7R1C151K030BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA1A2X7R1C151K030BA
Related LinksCGA1A2X7R1, CGA1A2X7R1C151K030BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA1A2X7R1C151K030BA Details Description
Related parts for CGA1A2X7R1C151K030BA
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 60A TO247 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 10POS datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 16pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 190POS datasheet.pdf