TDK Corporation CGA2B1X7R1E333M050BC
CGA2B1X7R1E333M050BC picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B1X7R1E333M050BC
Brief Description
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B1X7R1E333M050BC.pdf
Availability of CGA2B1X7R1E333M050BC
QUANTITY
CGA2B1X7R1E333M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B1X7R1E333M050BC
Internal Part NumberEIS-CGA2B1X7R1E333M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B1X7R1E333M050BC
Related LinksCGA2B1X7R1, CGA2B1X7R1E333M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B1X7R1E333M050BC Details Description
Related parts for CGA2B1X7R1E333M050BC
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 5V LP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf