TDK Corporation CGA2B2C0G1H040C050BA
CGA2B2C0G1H040C050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H040C050BA
Brief Description
CAP CER 4PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H040C050BA.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H040C050BA
QUANTITY
CGA2B2C0G1H040C050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H040C050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H040C050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H040C050BA
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H040C050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H040C050BA Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H040C050BA
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE FAST 125V 5A ALARM IND datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PUMP/BOTTLE PURE-TOUCH DISS 6OZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 475MA 210 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
MINI50 RAHDR SMT 8CKT GRY POL B datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.85W SOD64 datasheet.pdf