TDK Corporation CGA2B2C0G1H040C050BA
CGA2B2C0G1H040C050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H040C050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H040C050BA.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H040C050BA
QUANTITY
CGA2B2C0G1H040C050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H040C050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H040C050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H040C050BA
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H040C050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H040C050BA Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H040C050BA
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 94KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER STR EXTENSION datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 14SKT datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA RSHTH PP SILIC 0 datasheet.pdf