TDK Corporation CGA2B2C0G1H040C050BD
CGA2B2C0G1H040C050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H040C050BD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H040C050BD.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H040C050BD
QUANTITY
CGA2B2C0G1H040C050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H040C050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H040C050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H040C050BD
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H040C050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H040C050BD Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H040C050BD
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MULTI-FUNCT 3A PNL datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS X-KEY datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-BB-523-E1 datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 55W datasheet.pdf