TDK Corporation CGA2B2C0G1H270J050BD
CGA2B2C0G1H270J050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H270J050BD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H270J050BD.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H270J050BD
QUANTITY
CGA2B2C0G1H270J050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H270J050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H270J050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H270J050BD
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H270J050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H270J050BD Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H270J050BD
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN 18V 1A SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 50V 0.13A SOT-563 datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 320MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 248 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL MFLAT24+8FP-4 5C1-1 datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf