TDK Corporation CGA2B2C0G1H470J050BD
CGA2B2C0G1H470J050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2C0G1H470J050BD
Brief Description
CAP CER 47PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
CGA2B2C0G1H470J050BD.pdf
Availability of CGA2B2C0G1H470J050BD
QUANTITY
CGA2B2C0G1H470J050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2C0G1H470J050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B2C0G1H470J050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2C0G1H470J050BD
Related LinksCGA2B2C0G1, CGA2B2C0G1H470J050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2C0G1H470J050BD Details Description
Related parts for CGA2B2C0G1H470J050BD
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
DIODE PIN 175V 100MA SOT-23 datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 22 OHM 10SRT datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf