TDK Corporation CGA2B2X5R1A104M050BA
CGA2B2X5R1A104M050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X5R1A104M050BA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X5R1A104M050BA.pdf
Availability of CGA2B2X5R1A104M050BA
QUANTITY
CGA2B2X5R1A104M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X5R1A104M050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X5R1A104M050BA
Standard Package10,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X5R1A104M050BA
Related LinksCGA2B2X5R1, CGA2B2X5R1A104M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X5R1A104M050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X5R1A104M050BA
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 10UMAX datasheet.pdf
RES 10M OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HOUSING GHD 30POS DL 1.25MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf