TDK Corporation CGA2B2X7R1C154K050BA
CGA2B2X7R1C154K050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X7R1C154K050BA
Brief Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X7R1C154K050BA.pdf
Availability of CGA2B2X7R1C154K050BA
QUANTITY
CGA2B2X7R1C154K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X7R1C154K050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X7R1C154K050BA
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X7R1C154K050BA
Related LinksCGA2B2X7R1, CGA2B2X7R1C154K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X7R1C154K050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X7R1C154K050BA
CONN RECEPT HOUSING 10POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ELECTRODE 1M HASTELLOYB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 12NS 160PQFP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 800MHZ 16QFN datasheet.pdf