TDK Corporation CGA2B2X7R1C224M050BA
CGA2B2X7R1C224M050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X7R1C224M050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X7R1C224M050BA.pdf
Availability of CGA2B2X7R1C224M050BA
QUANTITY
CGA2B2X7R1C224M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X7R1C224M050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X7R1C224M050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X7R1C224M050BA
Related LinksCGA2B2X7R1, CGA2B2X7R1C224M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X7R1C224M050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X7R1C224M050BA
SENS OPTO SLOT 3.94MM TRANS THRU datasheet.pdf
SWITCH PB MOM FLUSH ROUND BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.310. FOR 10LV datasheet.pdf
POT 900 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf