TDK Corporation CGA2B2X8R1E103M050BD
CGA2B2X8R1E103M050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X8R1E103M050BD
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X8R1E103M050BD.pdf
Availability of CGA2B2X8R1E103M050BD
QUANTITY
CGA2B2X8R1E103M050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X8R1E103M050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X8R1E103M050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X8R1E103M050BD
Related LinksCGA2B2X8R1, CGA2B2X8R1E103M050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X8R1E103M050BD Details Description
Related parts for CGA2B2X8R1E103M050BD
IC DUAL 4-BIT BIN CNTR 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
BIT HEX TR 1/8" 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.5A 80 MOHM SMD datasheet.pdf