TDK Corporation CGA2B2X8R1H472M050BD
CGA2B2X8R1H472M050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X8R1H472M050BD
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X8R1H472M050BD.pdf
Availability of CGA2B2X8R1H472M050BD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA2B2X8R1H472M050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X8R1H472M050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X8R1H472M050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X8R1H472M050BD
Related LinksCGA2B2X8R1, CGA2B2X8R1H472M050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X8R1H472M050BD Details Description
Related parts for CGA2B2X8R1H472M050BD
IC MCU ARM7 288KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 1% datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 37POS datasheet.pdf
RES 13.9M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 0603 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MA-S20(AC ONLY) 2NC, 3M CABLE datasheet.pdf
MIN D MA 37 P CRIMP TERMINAL_4-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf