TDK Corporation CGA2B3X7R1H153M050BD
CGA2B3X7R1H153M050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X7R1H153M050BD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X7R1H153M050BD.pdf
Availability of CGA2B3X7R1H153M050BD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA2B3X7R1H153M050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X7R1H153M050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X7R1H153M050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X7R1H153M050BD
Related LinksCGA2B3X7R1, CGA2B3X7R1H153M050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X7R1H153M050BD Details Description
Related parts for CGA2B3X7R1H153M050BD
DIODE GEN PURP 1KV 12A DO203AA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf