TDK Corporation CGA2B3X8R1E223K050BB
CGA2B3X8R1E223K050BB picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X8R1E223K050BB
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X8R1E223K050BB.pdf
Availability of CGA2B3X8R1E223K050BB
QUANTITY
CGA2B3X8R1E223K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X8R1E223K050BB
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X8R1E223K050BB
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Standard Package10,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X8R1E223K050BB
Related LinksCGA2B3X8R1, CGA2B3X8R1E223K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X8R1E223K050BB Details Description
Related parts for CGA2B3X8R1E223K050BB
CONV DC-DC TRPL-VO 12A VERT datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC50S/AE50G/CCE50S datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A GOLD PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP CLR 11/16 FLUTING datasheet.pdf
SHADE PC-TRANSP 200X100 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf