TDK Corporation CGA3E2C0G1H030C080AA
CGA3E2C0G1H030C080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H030C080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H030C080AA.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H030C080AA
QUANTITY
CGA3E2C0G1H030C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H030C080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H030C080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H030C080AA
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H030C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H030C080AA Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H030C080AA
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GRN DIFF 12" datasheet.pdf
ECOFLEX PUR 10 COND 24AWG BRAID datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf