TDK Corporation CGA3E2C0G1H103J080AA
CGA3E2C0G1H103J080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H103J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H103J080AA.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H103J080AA
QUANTITY
CGA3E2C0G1H103J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H103J080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H103J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H103J080AA
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H103J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H103J080AA Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H103J080AA
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 350MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS LT GRAY datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 14SMD datasheet.pdf
RES 60 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf