TDK Corporation CGA3E2C0G1H121J080AA
CGA3E2C0G1H121J080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H121J080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H121J080AA.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H121J080AA
QUANTITY
CGA3E2C0G1H121J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H121J080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H121J080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H121J080AA
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H121J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H121J080AA Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H121J080AA
IDC CABLE - MPL10K/MC10G/MPL10K datasheet.pdf
FEED-THRU TERM BLOCK 24-10AWG datasheet.pdf
BOARD TERMINAL SGL TURRET 19POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 77A TO-262 datasheet.pdf
IC FPGA 221 I/O 320 FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 27.4VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf