TDK Corporation CGA3E2C0G1H180J080AD
CGA3E2C0G1H180J080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H180J080AD
Brief Description
CAP CER 18PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H180J080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H180J080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G1H180J080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H180J080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H180J080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H180J080AD
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H180J080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H180J080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H180J080AD
WIRE BUS BAR 18AWG 1000' datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 200V 160MA 6SOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 23A TO220AB datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14SSOP datasheet.pdf
IC ADC/DAC 10BIT W/FIFO 36-TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN FFC VERT 50POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 4.1A 18.4 MOHM datasheet.pdf