TDK Corporation CGA3E2C0G1H270J080AD
CGA3E2C0G1H270J080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H270J080AD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H270J080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H270J080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G1H270J080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H270J080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H270J080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H270J080AD
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H270J080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H270J080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H270J080AD
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 23MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS MINI W/STR BOOT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 590MA 587 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 825 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf