TDK Corporation CGA3E2C0G2A101J080AD
CGA3E2C0G2A101J080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G2A101J080AD
Brief Description
CAP CER 100PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G2A101J080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G2A101J080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G2A101J080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G2A101J080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G2A101J080AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G2A101J080AD
Related LinksCGA3E2C0G2, CGA3E2C0G2A101J080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G2A101J080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G2A101J080AD
IC DCP 100K 1024TP 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 280MA 1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES SMD 1.0351K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf