TDK Corporation CGA3E2X7R1H152K080AA
CGA3E2X7R1H152K080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2X7R1H152K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CGA3E2X7R1H152K080AA.pdf
Availability of CGA3E2X7R1H152K080AA
QUANTITY
CGA3E2X7R1H152K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2X7R1H152K080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2X7R1H152K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2X7R1H152K080AA
Related LinksCGA3E2X7R1, CGA3E2X7R1H152K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2X7R1H152K080AA Details Description
Related parts for CGA3E2X7R1H152K080AA
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065V/H2788TR12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .050 25POS VERT T/H datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC BUFFER 13-26BIT SSTL 64-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf