TDK Corporation CGA3E3X5R1H105M080AB
CGA3E3X5R1H105M080AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X5R1H105M080AB
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X5R1H105M080AB.pdf
Availability of CGA3E3X5R1H105M080AB
QUANTITY
CGA3E3X5R1H105M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X5R1H105M080AB
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X5R1H105M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E3X5R1H105M080AB
Related LinksCGA3E3X5R1, CGA3E3X5R1H105M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E3X5R1H105M080AB Details Description
Related parts for CGA3E3X5R1H105M080AB
IC DETECTOR VOLT 5.5V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 30A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/07/90 3.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 84MA 27 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf