TDK Corporation CGA3E3X5R1H105M080AB
CGA3E3X5R1H105M080AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X5R1H105M080AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X5R1H105M080AB.pdf
Availability of CGA3E3X5R1H105M080AB
QUANTITY
CGA3E3X5R1H105M080AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X5R1H105M080AB
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X5R1H105M080AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E3X5R1H105M080AB
Related LinksCGA3E3X5R1, CGA3E3X5R1H105M080AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E3X5R1H105M080AB Details Description
Related parts for CGA3E3X5R1H105M080AB
IC VIDEO BUFF AMP WDBND SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR CONTROLLER 4CH 5OUT NPN datasheet.pdf
IC RS232 5V DRVR 15KVESD 28-SSOP datasheet.pdf
METRAL RCT RA PF 5X12 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
TACK DOWN TAPE DISPENSER GLOBAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 80W datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf