TDK Corporation CGA4C2C0G1H152J060AA
CGA4C2C0G1H152J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4C2C0G1H152J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V C0G 0805
Datasheet Download
CGA4C2C0G1H152J060AA.pdf
Availability of CGA4C2C0G1H152J060AA
QUANTITY
CGA4C2C0G1H152J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4C2C0G1H152J060AA
Internal Part NumberEIS-CGA4C2C0G1H152J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4C2C0G1H152J060AA
Related LinksCGA4C2C0G1, CGA4C2C0G1H152J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4C2C0G1H152J060AA Details Description
Related parts for CGA4C2C0G1H152J060AA
IC CLOCK/DATA RECVRY W/AMP 28MLP datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
LAMP INCAND T1.5 GLASS WEDGE 6V datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 21POS GOLD SMD datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf