TDK Corporation CGA4C4C0G2W391J060AA
CGA4C4C0G2W391J060AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4C4C0G2W391J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 450V C0G 0805
Datasheet Download
CGA4C4C0G2W391J060AA.pdf
Availability of CGA4C4C0G2W391J060AA
QUANTITY
CGA4C4C0G2W391J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4C4C0G2W391J060AA
Internal Part NumberEIS-CGA4C4C0G2W391J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4C4C0G2W391J060AA
Related LinksCGA4C4C0G2, CGA4C4C0G2W391J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4C4C0G2W391J060AA Details Description
Related parts for CGA4C4C0G2W391J060AA
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
RES SMD 124KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf