TDK Corporation CGA4F2C0G2A182J085AA
CGA4F2C0G2A182J085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4F2C0G2A182J085AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 100V C0G 0805
Datasheet Download
CGA4F2C0G2A182J085AA.pdf
Availability of CGA4F2C0G2A182J085AA
QUANTITY
CGA4F2C0G2A182J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4F2C0G2A182J085AA
Internal Part NumberEIS-CGA4F2C0G2A182J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4F2C0G2A182J085AA
Related LinksCGA4F2C0G2, CGA4F2C0G2A182J085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4F2C0G2A182J085AA Details Description
Related parts for CGA4F2C0G2A182J085AA
JUMPER-H1504TR/A3048N/H1504TR12" datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 192W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 18.9"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 135MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 10VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf