TDK Corporation CGA4F2X7R2A102K085AA
CGA4F2X7R2A102K085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4F2X7R2A102K085AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4F2X7R2A102K085AA.pdf
Availability of CGA4F2X7R2A102K085AA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA4F2X7R2A102K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4F2X7R2A102K085AA
Internal Part NumberEIS-CGA4F2X7R2A102K085AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4F2X7R2A102K085AA
Related LinksCGA4F2X7R2, CGA4F2X7R2A102K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4F2X7R2A102K085AA Details Description
Related parts for CGA4F2X7R2A102K085AA
IC 2.88V O-D 10% TO92-3 datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT TCPP/IP NETWORK datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MARKER PLATE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
TOOL HEAD TETRA CRIMP ADPT ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 20 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 17 OLIVE datasheet.pdf
SW SUBMINI SPDT PIN PLNGR 125V datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf