TDK Corporation CGA4F2X8R2A153M085AD
CGA4F2X8R2A153M085AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA4F2X8R2A153M085AD
Brief Description
CAP CER 0.015UF 100V X8R 0805
Datasheet Download
CGA4F2X8R2A153M085AD.pdf
Availability of CGA4F2X8R2A153M085AD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA4F2X8R2A153M085AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4F2X8R2A153M085AD
Internal Part NumberEIS-CGA4F2X8R2A153M085AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4F2X8R2A153M085AD
Related LinksCGA4F2X8R2, CGA4F2X8R2A153M085AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4F2X8R2A153M085AD Details Description
Related parts for CGA4F2X8R2A153M085AD
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL EXPANSION SIZE 1&2 9-15POS datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf