TDK Corporation CGA4F4C0G2W182J085AA
CGA4F4C0G2W182J085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4F4C0G2W182J085AA
Brief Description
CAP CER 1800PF 450V C0G 0805
Datasheet Download
CGA4F4C0G2W182J085AA.pdf
Availability of CGA4F4C0G2W182J085AA
QUANTITY
CGA4F4C0G2W182J085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4F4C0G2W182J085AA
Internal Part NumberEIS-CGA4F4C0G2W182J085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)