TDK Corporation CGA4J2X5R1A475K125AA
CGA4J2X5R1A475K125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J2X5R1A475K125AA
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J2X5R1A475K125AA.pdf
Availability of CGA4J2X5R1A475K125AA
QUANTITY
CGA4J2X5R1A475K125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J2X5R1A475K125AA
Internal Part NumberEIS-CGA4J2X5R1A475K125AA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)