TDK Corporation CGA4J2X7R1C684M125AD
CGA4J2X7R1C684M125AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J2X7R1C684M125AD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4J2X7R1C684M125AD.pdf
Availability of CGA4J2X7R1C684M125AD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA4J2X7R1C684M125AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J2X7R1C684M125AD
Internal Part NumberEIS-CGA4J2X7R1C684M125AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J2X7R1C684M125AD
Related LinksCGA4J2X7R1, CGA4J2X7R1C684M125AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J2X7R1C684M125AD Details Description
Related parts for CGA4J2X7R1C684M125AD
RC NETWORK 470 OHM/470PF 5% SMD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 64-TSSOP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.690" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
END PLATE 27.2MM WIDE ORANGE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf