TDK Corporation CGA4J3NP02E562J125AA
CGA4J3NP02E562J125AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3NP02E562J125AA
Brief Description
CAP CER 5600PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
CGA4J3NP02E562J125AA.pdf
Availability of CGA4J3NP02E562J125AA
QUANTITY
CGA4J3NP02E562J125AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3NP02E562J125AA
Internal Part NumberEIS-CGA4J3NP02E562J125AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3NP02E562J125AA
Related LinksCGA4J3NP02, CGA4J3NP02E562J125AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3NP02E562J125AA Details Description
Related parts for CGA4J3NP02E562J125AA
LED 7-SEG .276" DIGIT RED CA datasheet.pdf
OSC XO 38.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 2.4K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 4POS R/A .2" datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRAY 8"L X 16"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 40POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 4 POS SMD datasheet.pdf