TDK Corporation CGA4J3X5R1C475K125AB
CGA4J3X5R1C475K125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X5R1C475K125AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X5R1C475K125AB.pdf
Availability of CGA4J3X5R1C475K125AB
QUANTITY
CGA4J3X5R1C475K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X5R1C475K125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X5R1C475K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X5R1C475K125AB
Related LinksCGA4J3X5R1, CGA4J3X5R1C475K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X5R1C475K125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X5R1C475K125AB
RES 30 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
USB CONTROLSTICK EVALUATION TOOL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 625 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf