TDK Corporation CGA4J3X5R1E475M125AB
CGA4J3X5R1E475M125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X5R1E475M125AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X5R1E475M125AB.pdf
Availability of CGA4J3X5R1E475M125AB
QUANTITY
CGA4J3X5R1E475M125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X5R1E475M125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X5R1E475M125AB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X5R1E475M125AB
Related LinksCGA4J3X5R1, CGA4J3X5R1E475M125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X5R1E475M125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X5R1E475M125AB
MODULE DDR SDRAM 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
VARISTOR 20MM PHEN 5KA 42.3V datasheet.pdf