TDK Corporation CGA4J3X5R1V225K125AB
CGA4J3X5R1V225K125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X5R1V225K125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 35V X5R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X5R1V225K125AB.pdf
Availability of CGA4J3X5R1V225K125AB
QUANTITY
CGA4J3X5R1V225K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X5R1V225K125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X5R1V225K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X5R1V225K125AB
Related LinksCGA4J3X5R1, CGA4J3X5R1V225K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X5R1V225K125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X5R1V225K125AB
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf
INSERT VOLT SELECTOR PEM MARKED datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 25A DO203AA datasheet.pdf
RES 2.13563K OHM 1/4W 0.01% AXL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.7KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf