TDK Corporation CGA4J3X7R1E105K125AB
CGA4J3X7R1E105K125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X7R1E105K125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X7R1E105K125AB.pdf
Availability of CGA4J3X7R1E105K125AB
QUANTITY
CGA4J3X7R1E105K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X7R1E105K125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X7R1E105K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X7R1E105K125AB
Related LinksCGA4J3X7R1, CGA4J3X7R1E105K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X7R1E105K125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X7R1E105K125AB
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC PROGRAMMER VOLT SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12MM 2POS IP67 W/SCKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15 OHM 1206 datasheet.pdf