TDK Corporation CGA4J3X7R1H684K125AB
CGA4J3X7R1H684K125AB picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X7R1H684K125AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X7R1H684K125AB.pdf
Availability of CGA4J3X7R1H684K125AB
QUANTITY
CGA4J3X7R1H684K125AB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X7R1H684K125AB
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X7R1H684K125AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X7R1H684K125AB
Related LinksCGA4J3X7R1, CGA4J3X7R1H684K125AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X7R1H684K125AB Details Description
Related parts for CGA4J3X7R1H684K125AB
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 300MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 1.0GSPS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
PHOTODETECTOR SCHMITT SIDE LOOK datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
2.0MM PITCH 4 CKT 0.7MM datasheet.pdf