TDK Corporation CGA4J3X7R2E223M125AE
CGA4J3X7R2E223M125AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J3X7R2E223M125AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4J3X7R2E223M125AE.pdf
Availability of CGA4J3X7R2E223M125AE
QUANTITY
CGA4J3X7R2E223M125AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J3X7R2E223M125AE
Internal Part NumberEIS-CGA4J3X7R2E223M125AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J3X7R2E223M125AE
Related LinksCGA4J3X7R2, CGA4J3X7R2E223M125AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J3X7R2E223M125AE Details Description
Related parts for CGA4J3X7R2E223M125AE
IC OSC PROG TIMER 5MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
10AWG DIE SET FOR 69710-1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 12SOP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf